Sarma

Përbërësit:
600 ml supë perimesh,
250 g fletë të konservuara rrushi,
200 g oriz, kripë,
1 kokë qepë,
2 lugë kopër të freskët,
2 lugë të freskët mentë,
2 lugë majdanoz,
7 lugë vaj ulliri,
3 lugë lëng limoni,
2 lugë rrush të terur, piper.

Përgatitja:

Gjethet e rrushit i lini të qëndrojnë ë ujë të ftohtë për 15 minuta. Orizin e lini të qëndrojë në ujë të njelmët. Orizit ia shtoni vajin e ullirit, lëngun e limonit, rrushin e terur, koprën, mentën dhe majdanozin. Shtoni kripë dhe i përzieni mirë. I mbështillnim gjethen e rrushin, i radhisni në tepsi dhe i spërkatni me vaj ulliri dhe lëng limoni. Në fund shtoni supën dhe i zieni për rreth 45 minuta. Shërbehet edhe të ngrohta, por edhe të ftohta.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Gjellëra

Don't Miss! random posts ..