Salsiçe në role brumi

Salsiçe në role brumiPËRBËRËSIT:

• 150 gr gjalpë,

• 2 të verdha të vezëve dhe 1 e tërë,

• 1 gotë qumësht,

• 1 majë luge pluhur paste

, • kripë, • 1 vezë për lyerje, miell.

Tundet gjalpi. Shtohen vezët, kripa, qumështi dhe aq miell i përzier me pluhur paste, sa të gatuhet një brumë i butë. Pasi të ngjeshet mirë, brumi tëhollohet dhe pritet në shirita 2 cm, nëse janë salsiçet e mëdha, kurse në trekëndësh, nëse ato janë të vogla. Salsiçet e paziera mbështillen me brumë dhe radhiten në tepsi të lyer. Lyhen me vezë të tundura dhe sipas shijës u hidhet kim sipër. Piqen në furrë me temperaturë mesatare. Salsiçet e pjekura mund të vendosen në enë qelqi, mbi u hidhet ajkë dhe shërbehen të nxehta.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..