Salmon me salc domatesh

 Salmon me salc domateshPerberesit:

-1 fete salmon ose gjysem, varet per sa persona
-kripe (sipas nevojes)
-piper i zi
-nje kuti me copa domatesh
-nje dore borzilok i fresket
-2 hudhra te grira
-4-5 luge vaj ulliri

Gatimi:

Merrni feten e salmonit dhe vendoseni ne tepsi. I hidhni kripe, piper te zi nga te dyja anet e sperkasni me pak vaj ulliri dhe e vini te piqet ne furre ne temperaturen 375grade per 15-20 minuta.

Ne mes te furres ne te njejten kohe pregatisni salcen ne nje tigan. Hidhni vajin e ullirit, domatet te shtypura pak me dore hudhrat dhe lerini me nje kapak mbi te derisa te skuqet mire dhe salces t’i dali vaji mbi te. Atehere eshte gati largoheni nga nxehtesia dhe i hidhni borzilokun e prere holle. Pastaj hiqni salmonin nga tepsia me shpatull duke pasur kujdes mos ta coptoni dhe e vini ne pjatance dhe i hidhni salcen e ngrohte siper.

Article Categories:
Peshk & Fruta Deti

Don't Miss! random posts ..