Salmon me arra

f.0106162535679_m Përbërësit për 4 persona:
* 12 filxhan bajame të copëtuara
* 2 lugë majdanoz i freskët i grirë
* l lugë lëkurë limoni, e grirë
* 1 lugë mustardë
* l lugë verë e bardhë
* 4 fileta salmoni
* lëkura limoni, për servirj
e

Gatimi:
1. Ngrohim furrën në 220 gradë. Lyejmë një tavë. Në një mikser bashkojmë bajamet, majdanozin dhe lëkurën e limonit. I përpunojmë derisa bajamet të jenë grirë hollë.

2. Në një enë të vogël bashkojmë mustardën dhe verën. Lyejmë salmonët me këtë përzierje. Me gishta, shtypim përzierjen e bajameve mbi salmon. I vendosim filetat e salmoni në tavën e përgatitur.

3. I pjekim për 20 minuta ose derisa salmoni të fillojë të ndahet.
I servirim të shoqëruar me lëkurë limoni.

Për porcion: 379 kalori, 38 g proteina, 4g karbohidrate, 2g fibra, 2g yndyrë e ngopur, 96 mg kolesterol, 158 mg kripë.

Burimi: Telegrafi.com

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:

Don't Miss! random posts ..