Sallatë speciale me brokoli dhe lulelakër

Vendosni lulelakrën në një procesor ushqimi dhe lëreni derisa të copëtohet plotësisht. Hidhni edhe brokolin dhe copëtojeni edhe atë. Hidhini në një tas.

Vendosni karotat dhe copëtojini si perimet e tjera. Shtoni hudhrën, koriandrën dhe majdanozin. Më pas hidhini te lulelakra.

Shtoni vajin e ullirit, farat e pjekura të kungullit, uthullën, pak kripë, piper dhe kombinojini mirë. Lërini mënjanë për 10 minuta para se t’i shërbeni.

Sallatë speciale me brokoli dhe lulelakër


Përbërësit

 • 300 gram lulelakër
 • 275 gram brokoli
 • 2 copë karota
 • 1 thelpi hudhër
 • 30 gram gjethe koriandër
 • 20 gram gjehte majdanoz
 • 120 ml vaj ulliri
 • 45 gram fara kungulli
 • ½ lugë çaji kripë
 • ½ lugë çaji piper

Përgatitja

 1. Vendosni lulelakrën në një procesor ushqimi dhe lëreni derisa të copëtohet plotësisht. Hidhni edhe brokolin dhe copëtojeni edhe atë. Hidhini në një tas.

  Vendosni karotat dhe copëtojini si perimet e tjera. Shtoni hudhrën, koriandrën dhe majdanozin. Më pas hidhini te lulelakra.

  Shtoni vajin e ullirit, farat e pjekura të kungullit, uthullën, pak kripë, piper dhe kombinojini mirë. Lërini mënjanë për 10 minuta para se t’i shërbeni.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
·
Article Categories:
Sallatëra

Don't Miss! random posts ..