Sallatë ruse me fileta peshku

Perberesit:

– Patate, 4-5 kokrra mesatare
– 5-6 karota
– një kavanoz tranguj turshi
– 2 filxhan kafeje fasule
– një filxhan kafeje me ullinj
– 1 limon
– tre vezë
– 1-2 gogozhare (speca të kuq)
– 2 filxhanë bizele
– fileta peshku, gjysmë kilogrami
– majdanoz dhe piper i zi.

Procedura:

Ziejmë fasulet, karotat, patatet dhe bizelet veç e veç. Karotat dhe patatet i presim në kubikë. Vezëve të ziera u marrim vetëm të bardhën të cilën e presim në kubikë, ullinjtë i pastrojmë nga farat dhe i presim.

Gjithashtu presim dhe trangujt dhe gogozharet. Filetat e peshkut i presim në kubikë dhe i skuqim me gjalpë. Marrim fasulet, bizelet, vezët, patatet, karotat dhe ullinjtë i përziejmë me gogozharet dhe trangujt e pastaj me peshkun. Shtojmë kripën, majdanoz të grirë dhe një limon të shtrydhur.

Shtojmë majonezën dhe përziejmë masën. E vendosim në pjatancë dhe sipër e mbulojmë me majonezë tjetër duke e zbukuruar me ullinj, limon dhe gogozhare.

Në të dy ekstremet e pjatës vendosim në njërën kokën dhe në tjetrën bishtin e peshkut. Kështu pjatanca të jep idenë e një peshku.

Përgatitja e majonezës: Një filxhan çaji me vaj ulliri, 2 vezë, pak kripë, 1 limon dhe pak sheqer. Përgatitet me mikser. Vendosim vezët, lëngun e limonit, pak kripë sheqerin dhe pak vaj. Përzihet duke i hedhur pak vaj dhe limon sa të mpikset.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Sallatëra

Don't Miss! random posts ..