Sallate pule me majoneze

Perberesit

-4-5 fileto pule te ziera
-2 karrota
-1 kastravec
-2-3 qepe te njoma
-2 speca
-2 thelpinj hudher
-1-2 luge gjelle kos
-1 gote uji majonez
-koper
-piper i kuq
-piperi zi
-kripe

Pergatitja
Pritini filetot e pules ne copëza te vogla dhe përzini me kripe dhe ereza.
Te gjithe perimet e tjera grijini holle . ( ne madhesi te thjerrëzave). Kastarvecit përdorini vetem lekures e qeruar trashe dhe te grire holle. ( mund te përdorni edhe makinen grirëse por mos e mbani te shtypur shume)
Perzijini te gjitha dhe ndani menjane 1.5 filxhane kafeje nga kjo mase. Pjesen tjeter përzieni me pulen. Majonezen dhe kosin përzieni mire. Pastaj hidheni tek pula dhe perzijini te gjitha mire qe te formoni nje mase homogjene, Merreni kete mase ne nje pjate dhe siper zbukurojeni me përzierjen e perimeve qe kishit lene me nje ane.
Ju befte mire

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Sallatëra

Don't Miss! random posts ..