Sallatë me spinaq

Sallatë me spinaqPër këtë sallatë duhen:

– 500 gr spinaq

– vaj 3-4 lugë gjelle,

– limon 1 kokërr,

– kripë,

– qepë 2 kokrra,

-disa thelpinj hudhra

Spinaqi i pastruar dhe i larë mirë përvëlohet për 3-4 minuta në ujë të vluar me kripë, i kullohet uji, pritet në copa të vogla dhe mund të përdoret në mënyrë të thjeshtë si radhiqet (d.m.th. duke i spërkatur me vaj e lëng limoni), ose përzihet me qepë të skuqura dhe kur vihet në pjatë i hidhen hudhra të grira imët ose të shtypura në havan.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Sallatëra

Don't Miss! random posts ..