Sallate me speca te pjekur

Përbersit 1 kg speca duhen:

-Vaj ulliri 4-5 lugë,
-uthull 2-3 lugë,
-hudhra 1 kokërr,
-kripë, piper sipas dëshirës.

Pergatitja:
Për këtë sallatë zgjidhen speca të mëdha me tul, piqen në zjarr të ngadalshëm dhe pasi të jenë pjekur u hiqet cipa dhe farëzat. Priten në formë rripash, vendosen në pjatë, u hidhet vaj ulliri, uthull, kripë dhe hudhra të shtypura.
/Wikipedia

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Sallatëra

Don't Miss! random posts ..