Sallatë me rukola dhe djathë dhie

Sallatë me rukola dhe djathë dhiePërbërësit

-½ kg rukola

-2 copa djathë dhie

-Lëngu i ½ portokall

-1 lugë gjelle mjaltë

-1 lugë gjelle rozmarinë e freskët

-2-3 lugë gjelle vaj ulliri

-2 lugë gjelle lëng limoni

-60 gr kokrra shege

-Gjethe borziloku

-Gjethe nenexhiku

-Kripë

-Piper i zi

Shtrojmë në një pjatë gjethet e rukoles. Trazojmë në një tas lëngun e portokallit me mjaltin, lëngun e limonit, rozmarinën e grirë, vajin e ullirit, kripën dhe piperin e zi. Mbi rukola vendosim copat e djathit të prerë me formë sipas dëshirës. Shpërndajmë gjethet e nenexhikut dhe të borzilokut dhe spërkasim sallatën me marinadën e përgatitur. E dekorojmë sallatën me kokrrat e shegës dhe e servirim.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Sallatëra

Don't Miss! random posts ..