Sallate me pule dhe perime

Perbersit per 2 persona:
-250 gr mish gjoksi pule pa kocka
-1/2 kg kerpudha
-2 speca jeshile te holle
-2 kastraveca
-sallate jeshile
-2 luge pana
-kripe,piper i zi
-1 luge embelsire curry
-pakez margarine (me pak se 1 luge gjelle)

Se pari priteni mishin e pules ne fije te holla ,jo shume te gjata.Me tej vijeni ne skuqet ne tiganin ku keni shkrire margarinen).Vijini copat e pules te skuqen , dhe nga fundi kriposini dhe hidhini dhe curry.Hiqini nga tava dhe hidhini ne tasin e sallates.Nderkohe pritini kerpudhat ne 8-10 copa te vogla secilen, pritini specat ne forma te holla dhe stergjateshe dhe kastravecat po ashtu.Vijini kerpudhat po ne taven qe skuqet copat e pules dhe lijini pak ne zjarr te ulet sa te leshojne ca leng,me tej shtoni dhe specat dhe lijini te zbuten ca ne lengun e vet.Me tej shtoni dhe panen dhe perzijini,me tej hiqini nga zjarri .Hidhini ne tas mbi pulen.
Nga ana tjeter grini sallaten dhe shtojeni dhe kete ne tas.Ne fund shtoni dhe kastravecat.Perzijini te tere asortimentet e sallates dhe sipas deshires mund ti shtoni kripe.Por mos i shtoni gje [email protected]
Servireni te ngrohte.Ju befte mire!

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Sallatëra

Don't Miss! random posts ..