Sallatë me pulë dhe patate

sallatPërbërësit

– 200 gr pule
– 1 patate
– 1 karota
– 1 degëz selino
– 1 qepe
– 2 gjethe sallate jeshile
– 1 luge vaj ulliri
– majdanoz i grire
– kripe

Përgatitja

Vini qepen, karotën dhe selinon ne një ene me ujë me kripe dhe ziejini, pritni pataten ne feta dhe ziejini edhe ato për 20 minuta, me pas futni pulën ne ujin ku ishin perimet dhe lëreni ne zjarr për rreth 40 minuta. Pasi te ftohet prijeni ne copa, përzieni pataten me pulën bashke me perimet e tjera dhe rregullojini me vaj dhe kripe, zbukuroni me majdanoz te grire, vendosni mbi gjethet e sallatës jeshile dhe shërbejeni.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Sallatëra

Don't Miss! random posts ..