Sallatë me portokall

receta gatimi per pergaditje e sallates me portokall

receta gatimi per pergaditje e sallates me portokallKoha e përgatitjes: 10 minuta
Një porcion ka 85 kalori

Për 4 persona nevojiten:

  • 100 g spinaq,
  • 1 portokall i madh ,
  • 1 lugë mustardë (senf me fara) ,
  • 2 lugë vaj ulliri ,
  • 1 lugë lëng limoni.

Përgatitja:

Spinaqi pastrohet nën vrushkuj të ujit të ftohtë, kullohet dhe lihet për t’u tharë në leckë të kuzhinës ose në letër thithëse të kuzhinës. Ndërkohë qërohet portokalli, ndahet në feta të vogla. Mustarda përzihet me lëngun e limonit, i shtohet vaji i ullirit dhe hidhet mbi spinaq dhe mbi feta të portokalli!

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Sallatëra

Don't Miss! random posts ..