Sallate me patate te embla me leng portokalli:

Perberesit:
Nje kilogram e gjysem patate te embla, te prera ne kubik;
Nje luge vaj ulliri;
Nje lug kafeje kripe e jodizuar
1/4 e luges se kafese me piper te grire;
Dy luge vaj;
Nje luge xhinxhifil te grire;
Dy luge kafeje me mustarde ;
3 qepe te vogla, te prera holle

Pergatitje:

Ngrohet furra ne 200 grade. Vendosen patatet ne nje tepsi. Perzihen me vajin e ullirit, kripen dhe piperin dhe piqen derisa te marrin nje ngjyre, afersisht 35 minuta.

Ne nje ene te thelle periejme lengun e portokallit, vajin, xhinxhifilin dhe mustarden.

Shtojme qepen dhe patatet dhe i perziejme me lengun e krijuar me siper. Shtojme kripe dhe piper sipas deshires. Sherbehet e ngrohte, e ftohte ose ne temperaturen e dhomes.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Sallatëra

Don't Miss! random posts ..