Sallatë me patate dhe turshi

Sallatë me patate dhe turshiPërbërësit:

▪ 5 patate
▪ 3 vezë
▪ 1 filxhan selino (të copëtuar)
▪ 1/2 filxhan qepë (të copëtuara)
▪ 1/2 filxhan perime turshi
▪ 1/4 lugë çaji kripë hudhre
▪ 1/4 lugë çaji kripë (e përzier me selino)
▪ 1 lugë gjelle mustardë (e përgatitur)
▪ 1/4 filxhan majonezë
▪ piper i zi

Përgatitja:

Vendosim në zjarr një tenxhere të madhe me ujë të kripur derisa të vlojë. Shtojmë patatet dhe i gatuajmë derisa të zbuten, por të jenë ende të forta, për rreth 15 minuta.

I kullojmë, i lemë të ftohen, i qërojmë dhe i presim.

Vendosim vezët në një tigan dhe i mbulojmë me ujë të ftohtë. E lemë ujin të vlojë. I mbulojmë dhe i heqim nga nxehtësia.

I lemë vezët të qëndrojnë në ujë të nxehtë për 10 deri në 12 minuta. I heqim nga uji i nxehtë, i lemë të ftohen, i heqim lëvoren dhe i ndajmë në copa.

Në një tas të madh, përziejmë patatet, vezët, selinon, qepët, turshitë, kripën hudhër, kripën selino, mustardën, piperin dhe majonezën.

I përziejmë mirë dhe i fusim në frigorifer derisa të ftohen.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Sallatëra

Don't Miss! random posts ..