Sallatë me patate dhe proshutë

Sallatë me patate dhe proshutë​Përbërësit (për 4 – 5 persona):

-1 kilogram patate

-100 gram proshutë

-4 kokrra vezë

-2 qepë të njoma

-3 lugë gjelle majonezë

-1 lugë gjelle mustardë

-100 gram salcë kosi

-Kripë e piper sipas dëshirës

Përgatitja:

Fillimisht zjeni patatet, por aq sa të jenë ende të pazbutura. Prijini në kubikë mesatarë dhe servirini në pjatën e sallatës. Shtoni aty qepët e njoma të grira në rrathë. Në një enë ndërkohë përziejmë salcën e kosit me majonezën, mustardën dhe i shtojmë kripë e piper. Salcën ja hedhim patateve dhe qepës, i përziejmë të gjitha bashkë dhe shtojmë vezët e ziera të prera në kubikë dhe po ashtu presim dhe proshutën dhe e përziejmë në sallatë.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Sallatëra

Don't Miss! random posts ..