Sallate me oriz

Përbërësit:

125g oriz,
3 domate,
1/2kavanozi bizele,
4luge supe vaj,
1luge supe mustarde,karkaleca deti te qeruar,ullinj te zinj,
1spec,
2veze,
50g rrush i thate,
1e1/2 uthullkripe piper dhe majdanoz

Orizi hidhet ne nje tenxhere me uje me kripe qe valon dhe lihet te zieje per 15-20min sipas llojitte orizit.Pas zierjes,shperlahet me uje te ftohte dhe kullohet.
Zihen vezet fort dhe qerohen.
Qerohet speci dhe pritet ne feta te holla per se gjeri.
Priten domatet me katersh.
Ne nje sallatiere te madhe pergatitet salcaerzihen uthulla me kripen dhe piperin derisa te tretet kripa.Shtohet mustarda dhe rrihen bashke me to,pastaj edhe vaji dhe vazhdohet derisa salca te behet kremoze.
Mbi salce hidhen me radhe rizi,karkalecat,rrushi i thate,speci,bizelet e kulluara,dhe te gjitha keto perzihen mire.
Siper sallates vendosen vezet e prera me katersh,domatet,ullinjte dhe majdanozi.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Sallatëra

Don't Miss! random posts ..