Sallate me mashurka

Perberesit:

– 1/2 kg mashurka te njoma
– 1 patate e madhe
– 2 qepe te njoma
– 2 luge vaj
– 1 luge uthull
– 3 thelpinj hurdhra
– 50 gr proshute
– majdanoz
– kripe dhe piper

Pergatitja:

Mashurkat e pastruara dhe pataten e qeruar ziejini bashke ne nje tenxhere me te ftohte. Mashurkat e ziera vendosini mbi nje sallatiere dhe mbi to pataten e copetuar.

Salca:

Shtypni mire hurdhrat me kripen, shtoni piperin, uthullen dhe perziejini mire. Pastaj shtoni vajin dhe vazhdoni perzierjen derisa salca te behet kremoze. Ne fund shtoni qepet e grira holle dhe perziejini perseri. Salcen e pergatitur hidheni me luge mbi sallate, pastaj hidhni majdanozin e grire holle dhe ne fund shtoni proshuten e prere ne copa te vogla.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Sallatëra

Don't Miss! random posts ..