Sallate me lulelaker

Përbersit 500 g lulelakër duhen :
-vaj 3-4 lugë gjelle,
-limon 1 kokërr mesatare,
-piper, kripë.

Pergatitja:
Për këtë sallatë zgjidhen lulelakra të bardha dhe të dendura. Lulelakra pastrohet nga gjethet jeshile e koçanët, lahet dhe vihet për t’u zier në ujë të vluar me kripë. Që të ziejnë në të njëjtën kohë, koçanët që janë të mëdhenj, ndahen në 2-3 pjesë. Pasi të jenë zier, ndahen në lule të veçanta, vendosen në pjatë dhe spërkaten me vaj, lëng limoni ose limontoz të shkrirë në ujë. I shtohet kripë e piper i zi.
/Wikipedia/

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Sallatëra

Don't Miss! random posts ..