Sallatë me lulelakër dhe me bizele

Përbërësit:
-Një kokëlulelakër,
– ½ gotë qumësht,
-arrë deti,
-½ lugë veget,
-200 gr bizele,
-1 karrotë,
-1 kokë qepë,
-½ tubë majdanoz,
-1 gotë jogurt,
-pak sheqer dhe piper djegës

Lulelakra ndahet në lule të vecanta, vehet në tenxhere për t’u zier me ½ gote ujë dhe ½ gotë qumësht, kripë, muskat dhe vegetë. Zien 12 minuta, shtohen bizelet dhe karrota e prerë në rrathë. Ziejnë edhe 8 minuta dhe ftohen në ujë ku janë zier. Pasi të kullohen I shtohen qepa e grirë në rende, qepa e re e prerë, uthulla, majoneza dhe jogurti. Kriposet, i hidhet piper dhe pak sheqer, majdanoz i grirë hollë dhe kopër. Këto të gjitha përzihen me kujdesë dhe shërbehen.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Sallatëra

Don't Miss! random posts ..