Sallatë me kungull dhe mjaltë

Sallatë me kungull dhe mjaltëPërbërësit:

– 800 gram kungull i prerë në kubëza 1.5 cm
– 2 lugë gjelle mjaltë
– 1 deri në 2 lugë gjelle vaj ulliri
– 1 filxhan kuskus
– Gjysmë filxhani safron
-1 filxhan ujë të vluar
– 2 lugë gjelle vaj ulliri të kualitetit të lartë ekstra të virgjër
– 2 deri në 3 domate me fara të hequra dhe të prera mirë
-1 trangull me fara të hequra dhe të prerë në copa
– Gjysmë pjepri i kuq. i prerë mirë
– Gjysmë pjepri i gjelbër, i prerë mirë
– 1.4 e qepës së kuqe, e prerë imët
– 1 shegë e qëruar dhe e pastruar
– Gjysmë gote me dardha të ziera
– Lëngu i një limoni
-Gjysmë luge gjalle krip
– Gjysmë filxhani koriandër
– Gjysmë filxhani me gjethe mente

Përgatitja:

Ngroheni furrën në 180 gradë dhe futeni kungullin për 20 minuta.

Të gjitha perimet dhe pemët e prera, vendosini në një pjatë të madhe, e më pas shtojani edhe kungullin e prerë.

Pasi t’i përzini mirë, shtojani edhe vajin, farërat dhe gjërat tjera që i keni përgatitur.

Mjaltin vendosjani në fund.

Shërbejeni me mish të pjekur, pulë apo vetëm si sallatë.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Sallatëra

Don't Miss! random posts ..