Sallatë me kunguj të skuqur

Sallatë me kunguj të skuqurPërbërësit:
-Vaj për skuqje ½ filxhan çaji

-Miell 2 lugë gjelle

-Kripë

-Piper

-Vaj ulliri 2 lugë gjelle

-Hudhra 2 kokrra

-Uthull 2 lugë gjelle

Përgatitja:
Kungulleshkave të njoma u hiqet cipa duke i pastruar me thikë, shpëlahen dhe priten në feta. Pastaj shtoni kripë e piper, lyheni me miell nga të dyja anët dhe skuqini. Kungulleshkat e skuqura vendosen në pjatë dhe u hidhen hudhra të shtypura me vaj ulliri e uthull. Kjo sallatë mund të shoqërohet edhe me kos.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Sallatëra

Don't Miss! random posts ..