Sallatë me fileto pule dhe kikirikë

Sallatë me fileto pule dhe kikirikëPërbërësit e nevojshëm:

-1 kokë të bardhë preshi

-1 qepë

-1 grusht kikirikë pa kripë

-3 fileto pule

-1 lugë gjelle salcë soja

-1 spec i kuq

-1 hudhër

-1 lugë gjelle gjalpë kikiriku

-Kikirikë

Përgatitja:

Grini qepën dhe më pas prisni kokën e preshit në katër pjesë për së gjati. Filetat e pulës i prisni në copa të vogla. Në një tigan ngrohni vajin, hidhni hudhrën dhe gjalpin e kikirikut. Shtoni më pas fileto dhe lërini derisa të marrin ngjyrë të kuqërremtë nga të gjitha anët. Hidhni sipër perimet, kikirikët dhe salcën e sojës. Vendosni sipër një kapat dhe lërini të bëhen për 10 minuta në zjarr mesatar. Më pas ngrini zjarrin për pak sekonda dhe i lini të skuqen pa kapak.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Sallatëra

Don't Miss! random posts ..