Sallatë Kisir

Sallatë KisirPërbërësit
200 gr oriz integral

3 luge te gjelles salce domatesh

1 domate

1 qepe

1 tube majdanoz te fresket

1 luge Rigon

2 luge te gjelles nenexhik

2 limona

vaj ulliri

kripe

Biber i zi
Përgatitja:

E ngrijme majdonozin dhe qepet, domatet i prejme ne kube te vogla.

Ne tenxhere vendosim ujin dhe pasi fillon te vloj e hidhim orizin, orizin e zier e derdhim ne kullojse.

Orizin e vendosim ne nje ene te thelle ku aty shtojme qepet e grira, domatet, rigonin, nenexhikun dhe majdonozin e grire. Ne ene e hedhim salcen e domateve.

Limonet i prejme pergjysme dhe i shtrydhim, lengun e limonit e hedhim ne ene, dhe ia shtojme kripen, vaj ullirin.
E perziejme tere permbajtjen.

Ne mes te sallates veme gjethe sallate jeshile dhe ullinj.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Sallatëra

Don't Miss! random posts ..