Sallatë franceze

receta gatimi per pergaditjen e sallates franceze

receta gatimi per pergaditjen e sallates francezePër 6 persona nevojiten:

  • 6 speca jeshile ,
  • 4 speca të kuq ,
  • l thelb hudhër të shtypur ,
  • 3 domate mesatare ,
  • 1/2 filxhan çaji vaj ulliri ,
  • 2 lugë gjelle uthull ,
  • rreth 10 ullinj të zinj ,
  • 1 lugë gjelle majdanoz ,
  • pak kripë.

Përgatitja

1. Piqni në furrë specat dhe pasi të jenë gati pastrojini nga lëkura dhe farëzat. Prijini hollë për së gjati.

2. Lani domatet dhe prijini në copa të vogla. Hidhni poshtë lëngun dhe farëzat.

3. Përgatitni dressing duke rrahur me tel vajin dhe uthullën, derisa të formohet një masë e rrjedhshme e homogjene. Shtoni në këtë masë kripën dhe hudhrën. I përzieni sërish.

4. Në një pjatancë hidhni domatet dhe specat. Përziejini mirë dhe shtoni nga lart dressing-un e përgatitur. Në fund shpërndani kudo ullinjtë dhe majdanozin.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Sallatëra

Comments

Don't Miss! random posts ..