Sallatë festash

Sallatë festashPërbërësit:

– 1 tufë sallatë e gjelbër,
– 100 gr djathë i butë,
– 2 feta proshutë,
– 10 bajame,
– 1 avokado,
– majonezë,
– vaj ulliri,
– limon,
– kripë, piper.

Përgatitja:

Lani mirë sallatën e gjelbër dhe thajeni. Ndajeni në gjethe dhe vëreni në një pjatë të thellë. Prisni djathin e butë në kuba të vegjël, priteni edhe proshutën, më pas bajamet në feta të holla dhe bashkojini të gjithë përbërësit.

Disa minuta para se ta shërbeni, pritni avokadon në dy pjesë, eliminoni bërthamën dhe lëkurën, më pas priteni në feta tulin dhe spërlateni më lëngun e limonit për të evituar tharjen, më pas shtojeni në sallatë.

Dekorojeni sipas dëshirës me majonezë dhe me vaj, kripë dhe piper.

Të Rekomanduara

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Sallatëra

Don't Miss! random posts ..