Sallatë e përzier me gjoks pule

Sallatë e përzier me gjoks pulePërbërësit:

– 1 lugë koperi,
– 5 qepë,
– 1 degë selino,
– lëng limoni,
– 4 lugë vaj ulliri,
– 10 ullinj të zinj,
– piper,
– 1 gjoks pule,
– 2 lugë majdanoz,
– kripë,
– 1 spec.

Përgatitja:

Zieni gjoksin e pulës me gjysmë qepë, degën e selinos, majdanoz, piper dhe kripë. Lëreni të ziejë për 20 minuta. Ndajeni në copa dhe vërini në një enë. Bashkoni në enë degën e selinos, të prerë në copa të vogla, 1 lugë koperi, ullinj të zinj, 1/2 kavanozi speca. Më pas përzieni 4 lugë vaj ulliri, lëngun e gjysmës së limonit, majdanoz të grirë dhe rregullojeni me kripë. Marinoni sallatën për gjysmë ore para se ta shërbeni.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Sallatëra

Don't Miss! random posts ..