Sallatë e ftohtë me karkaleca

Sallatë e ftohtë me karkalecaPërbërësit:

– 2 feta buke,
– 100 g karkaleca të qëruar,
– 3 dl verë të bardhë,
– 2 tufëza majdanoz,
– 1 qitro të kuq,
– 1 qitro të verdhë,
– 40 g gjalpë,
– kripë, piper.

Përgatitja:

Hidhni verën në një enë, shtoni majdanozin dhe lëreni të ziejë, më pas fusni karkalecat për gjysmë minuta, me pas kullojini dhe lëreni të ftohen. Punoni gjalpin derisa të bëhet kremoz, shtoni kripën, piperin dhe përhapeni në fetat e bukës duke i prerë në trekëndësha. Qëroni qitrot dhe pritini në feta të holla dhe në formë trekëndëshi, përziejini me karkalecat, kripësoni pak dhe shpërndajini në fetat e bukës, më pas shërbeni.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Sallatëra

Don't Miss! random posts ..