Sallatë barbuni me finok

Sallatë barbuni me finokPërbërësit:

– 12 barbun mesatarë
– 1 finok
– 1 shegë
– 1 tufë aragulla
– portokall

Përgatitja:

Qëroni barbunët dhe prisni 12 fileto të plota. Lani finokun dhe priteni hollë nga baza, duke e mbajtur në ujë të ftohtë.

Futeni sallatën e finokut në tas dhe përziejeni me aragulla dhe shegë.

Marinojeni me vaj të cilësisë së pare dhe kripë e piper mjaftueshëm.

Skuqeni barbunin me gjalpë në tigan që nuk ngjit dhe shuajeni me verë të bardhë.

Vendosni mbi një fetë portokalli sallatën e finokut, duke krijuar një formë ylli me tre filetat e barbunit dhe marinojini me uthull balsamike dhe disa kokrra shegë.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Sallatëra

Don't Miss! random posts ..