Sallatë amerikane

Perbersit:
-200 gr. oriz,
-200 gr. bizele,
-200 gr. misër,
-200 gr. ajkë,
-200 gr. majonezë, gjethe selinoje,
-100 gr. spinaq të njomë,
-1 trangull,
-1 spec, kripë, piper, vaj.

Vecant zihet orizi, bizelet e misri dhe kullohen mirë. Në enë për sallat rradh hidhen gjysma e trangujve të prerë në rrath, gjysma e orizit të zier, speci i prerë në rrathë, bizelet, misri, spinaqi dhe fletët e selinos të prera. Të gjitha këto mbulohen me majonezë. Rradha e dytë përsëritet duke I radhitur perimet, rregullohen me kripë, piper, vaj, lëng limoni dhe të gjitha mbulohen me ajkë. Sallata zbukurohet me rrepk të kuqe.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Sallatëra

Comments

Don't Miss! random posts ..