Sallatë amerikane

Sallatë amerikanePËRBËRËSIT:

200 gr. oriz,
200 gr. bizele,
200 gr. misër,
200 ajkë,
200. majonezë,
gjethe selinoje,
100 gr. spinaq të njomë,
1 trangull,
1 spec, kripë, piper, vaj.

Veçan zihet orizi, bizelet e misri dhe kullohen mirë. Në enë për sallat rradh hidhen gjysma e trangujve të prerë në rrath, gjysma e orizit të zier, speci i prerë në rrathë, bizelet, misri, spinaqi dhe fletët e selinos të prera. Të gjitha këto mbulohen me majonezë. Rradha e dytë përsëritet duke i rradhitur perimet, rregullohen me kripë, piper, vaj, lëng limoni dhe të gjitha mbulohen me ajkë. Sallata zbukurohet me rrepk të kuqe.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Sallatëra

Don't Miss! random posts ..