Salce Tartara

Përbërësit:

– 3 vezë
– 1 tufë majdanoz
– 2 kastravecë turshi
– gjysmë qepe
– pipe, kripë
– 1 gotë vaj ulliri
– 2 lugë uthull

Pergatitja:

Rrihni vezët në një enë të përshtatshme me pirun, shtoni një garuzhde me bulion mishi që të përfitoni një lëng të njëtrajtshëm. Përgatitni një mikse të grirash hollë me majdanozin, kastravecët dhe qepën. Shtojeni tek vezët, kripën dhe piperin, dhe përziejini mirë përbërësit. Më pas shtoni vajin e ullirit pak nga pak, duke përfituar një përbërje si majonezë. Kur i gjithë vaji të ketë mbaruar, shtoni uthull dhe vendoseni përgatitjen në një salcierë servirjeje.Kjo salcë është e përshtatshme për mishrat e zierë ose pjekjet e lehta.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Salca

Don't Miss! random posts ..