Salce makaronash me portokall dhe midhje

Perberesit per 4 persona:

-800 gr midhje
-1 portokall
-1 thelb hurdher
-1 tufe majdanoz
-1 luge vaj ulliri
-piper dhe kripe

Forma e makaronave:
Spageti, makarona me dhembeza dhe makarona pete, por jo me veze.
-410 kalori per porcion

Pergatitja:

Vini midhjet e lara ne nje ene pa uje mbi zjarre. Pasi te jene hapur, perreth 3 minuta hiqni guasken dhe filtrojini me uje te vendosura ne nje rrjete. Skuqni hurdhren ne vaj dhe shtojini midhjet dhe lekuren e portolkallit te grire. hidhni kripen dhe piperin dhe gjithashtu lengun e midhjeve dhe disa pika leng portokalli. Lerini ne zjarre per 2 minuta dhe hidhini me pare majdanozin e grire e pastaj makaronat. Perzijini dhe servirini.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Salca

Don't Miss! random posts ..