Salce makaronash me lule kungulli

Perberesit per 4 persona:

-12 lule kungulli te fresketa
-1/4 qepe
-1/2 leng perimesh
-1 veze
-2 luge vaj ulliri
-2 luge djathe kackavalle i grire
-1 thelbi hurdher
-1 qase shafran
-1 tufe majdanoz
-piper dhe kripe

Pergatitja:

Grini hurdhren dhe qepen. Lani dhe thani lulet e kungullit dhe pritini trashe duke i hequr pistilin e hidhur. Vendosini ne tigan me vaj ne zjarre te ngadalte. Pudroseni me kripe piper dhe majdanoz dhe lerini per 2 minuta. Hiqeni tiganin nga zjarri dhe hidhini te verdhen e vezes. Me pas hidhini siper makaronave duke i perzier edhe me pak djathe kackavalle te grire.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Salca

Don't Miss! random posts ..