Salcë italiane me mish dhe domate

Për 6-8 persona nevojiten:
-250gr mish i grirë
– 100gr salcë domatesh
– 750gr domate të qëruara dhe të grira
-1 thelb hudhër
-1 filxhan kërpudha të prera të kaurdisura
-pak kripë speci
-1/4 filxhan vaj ulliri
-kripë dhe piper i zi

Përgaditja : Duke përzier, kohë pas kohe, në zjarr rë dobët, në vajin e ullirit të nxehtë i skuqom kërpudhat, hudhrën, mishin e grirë dhe kripën e specit. E shtojmë domaten e grirë dhe e ziejmë 45 minuta në zjarr të dobët. Pastaj e shtojmë salcën e doamtes. Hedhim kripë dhe piper të zi dhe e lëmë në zjarr të dobët edhe 30 minuta. Kjo sasi e salcës mjafton për 750 gram shpageti apo pasta të tjera.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Salca

Don't Miss! random posts ..