Salca Aioli

Perberesit:

-4 thelpij hudhre te medha
-1 l. Caji leng limoni, i filtruar
-3 te verdha veze (njera prej tyre e ziere)
-300 ml vaj luledielli ose misri, kripe,piper

Zieni njeren veze e merrni te verdhen. Shtypni hudhrat ne gudhi’ me kripe. I vini te gjithe perberesit ne blender si dhe 2 te verdhat te gjalla. I rrihni lehte, shtoni dhe vajin, gjersa te behet nje krem i trashe. Ne kete stad ndalojeni rrahjen dhe hidhni lengun e limonit si dhe te verdhen e ziere, te cilen e thermoni. Vazhdojeni dhe ca perzierjen, shtoni kripen e piperin, sipas deshires. Nese e doni me teper limon, shtoni akoma. Tashme salca eshte gati. Hidheni ne nje tas ose vazo qelqi me kapak dhe e ruani ne frigorifer, deri ne 7 dite.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Salca

Don't Miss! random posts ..