Sakanaq me Dader Santorini

Përbërësit:

 • Sakanaq,
 • domate të vogla,
 • rozmarinë, spec të kuq,
 • spec jeshil, spec të verdhë,
 • spec portokall,
 • salcë domatesh,
 • hudhër,
 • lakër të kuqe,
 • limon, borzilok, uzo,
 • salcë soje, salcë tamarinë kripë,
 • piper, vaj ulliri, salcë curry (pluhur).

Përgatitja:

Në një tigan shtojmë pak vaj ulliri dhe e vendosim në zjarr. Sapo vaji ka filluar të nxehet shtojmë domatet e vogla të paprera, dhe daderin. Gjithashtu shtojmë edhe specat me ngjyra të cilat i kemi prerë imët dhe i trazojmë së bashku.

Shtojmë pak salcë soje, salcë tamarinë, salcën curry në formë pluhuri, pak kripë, si dhe një gotë ujë dhe e lëmë të ziejë për pesë minuta. Në fund të zierjes shtojmë rozmarinën.

Sakanaqin me salcën e përgatitur e vendosim në një pjatë të thellë.

Article Tags:
Article Categories:
Peshk & Fruta Deti

Don't Miss! random posts ..