Rosto derri me portokalle

rosto derriPërbërësit :
250 gr fileto derri
2 lugë miell
1 dhe ½ portokalle të mëdha
1 thelpi hudhër
1 lugë gjelle brandy
1 degëz rozmarinë
Pak verë e bardhë
Pak margarinë
Vaj
Kripë
Përgatitja:
Shtrydhni lëngun e portokalleve. Qëroni thelpin e hudhrës dhe priteni hollë. Pastroni filetot nga dhjami dhe kalojini në miell. Ngrohni vajin dhe margarinën në një tigan, shtoni hudhrën, shtoni mishin, duke i hedhur nga të gjitha anët gjethe rozmarine, shtoni verën, brandyn dhe lërini në flakë të lartë. Pastaj shtoni lëngun e portokallit, kripën dhe uleni flakën gradualisht. Lëreni për 30 minuta duke e kthyer mishin herë pas here.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Specialitete me mish

Don't Miss! random posts ..