Rose e eger me dardha

Nevojiten:
1 rose e eger
50 g gjalpe

Kripe
Piper
6 dardha
½ liter vere e bardhe
lengu I nje gjysem kokkre limoni

Pergatitja:
Lyhet rosa me gjalpe, kripe e piper dhe futet ne furre te nxehte qe te piqet per 25 minuta, duke e sperkatur here pas here me lengun e vet.

Nga ana tjeter, qerohen dardhat, I heqim farat, I presim me katersh, lyhen me limon dhe zhyten ne vere te perziere me leng limoni. I leme 5 minuta. Kur rosa te jete pjekur hiqet, pritet dhe I hidhet salces pak uje ose vere te bardhe.
Sherbehet Roda me dardhat e zhytura ne vere. (mund te shoqerohet edhe me molle, sipas deshires)

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Gjellëra

Don't Miss! random posts ..