Role mishi me perime

Role mishi me perimePërbërësit:

– 12 feta të holla fileto viçi

– 2 karota

– 18 fasule

– 24 maja asparagësh

– vaj ulliri

Për salcën

– salcë soje

– sheqer

– niseshte

– 1 thelb hudhre

– xhenxhefil

– 1 spec

– 2 lugë fara susami

Përgatitja:

Pastroni karotat, fasulet dhe asparagët. Pritini karotat në shkopinj të hollë dhe pritini në gjatësinë e filetove të mishit. Ziejini në ujë me kripë perimet, pas 3-4 minutash hidhni fasulet.

Në bazën e 6 filetove të mishit shtrini 3 kokrra fasule, tre shkopinj karota dhe tre asparagë, rrotulloni mishin dhe fiksojeni me spango kuzhine. Përgatitni 6 fileto të tjera me të njëjtën procedurë, duke i shtuar dhe 4 maja asparagësh secilës, transmeton “Zëri”.

Në një enë hidhni 4 lugë salcë soje, 2 lugë sake, 2 sheqer, hudhër të grirë dhe spec, xhenxhefilin e qëruar dhe të grirë, farat e susamit dhe një lugë niseshte.

Ngrohni 2-3 lugë vaj ulliri dhe skuqni rolet nga të gjitha anët për rreth 5 minuta. Pasi të keni përzier të gjithë përbërësit dhe hidheni sipër roleve duke i lënë në zjarr dhe 1-2 minuta në mënyrë që salca të trashet pak.

Eliminoni spangot nga rolet vërini në pjatë dhe i shërbeni.

Article Categories:
Receta me mish viqi

Don't Miss! random posts ..