Role me Oblland

Përbërsit :

-2 obllanda
-250 gr.biskota te grira
-300 gr sheqerka zhelle
-500 gr. sheqer pluhur
-1 limon
-2 pako zhelatin
-200 ml.uje

Përgaditja :

Obllanden e mbeshtjellim me nje lecke te lagur Ne enen per perzierje e hedhim ujin,zhelatinen dhe sheqerin pluhur dhe i rrahim me mikser ,ne ene e hedhim edhe lengun e nje gjysem limoni.Gjysmen e biskotave te grira e hedhim ne ene dhe e perziejme me luge .Pastaj ne ene per perzierje i veme sheqerkat te prera ne copa te vogla ,perziejme me luge dhe i shtojme biskotat e mbetura.Masen e leme per nje kohe qe biskotat ta mpijne lengun..
E heqim lecken nga ana e siperme e obllandes dhe mbi oblland veme nga kremi,me ndihmen e leckes obllanden e mbeshtjellim ne forme roleje,te njejten gje e bejme edhe me obllanden e dyte .Rolen e leme te shtrengohet ,me thike,e presim ne copa me trashesi prej 1cm .

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Embëlsira

Comments

Don't Miss! random posts ..