Role me mish vici dhe me salce domate

Perberesit:

  •  4 copa mish vici(shniceli)
  • 3 qepe
  • 5 domate,
  • 1 patellxhan
  • 100 gr djath mocarela
  • 3 dege sherebel ose majdanoz
  • 50 gr proshute

Pergatitja:

Qeroni qepet ne feta. Domatet dhe patellxhanin pritini ne copa.Mocarelen priteni ne feta.Lani gjethet e sherebeles e copat e misiht. Thajini ne leter thithese. Mbi cdo cope mishi vendosni nga nje cope proshute, nje fete mocarela dhe 2 gjethe sherebele. Mbeshtillini role dhe i fiksoni me kunje druri. Ne tigan nxehni vajin dhe i skuqni per gati 2 minuta rolete e mishit duke i rrotulluar nga te gjitha anet. Hiqini dhe lereni menjane.

Ne vajin e mbetur skuqni per 5 minuta te tjera qepet dhe patellxhanin. Shtoni domatet dhe lengun e tyre, shtoni kripe dhe piper dhe kur marrin vale vendosni rolete e mishit. Mbulojini me kapak dhe lerini keshtu per 10 minuta. Makaronat pete ziejini per 8-10 minuta ne ujin me kripe qe valon. Me pas kullojini dhe sherbejini me rolete e mishit dhe salcen e tyre.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Receta me mish viqi · Salca

Don't Miss! random posts ..