Role me kikirikë

receta gatimi per pergaditjen e roles me kikirike

receta gatimi per pergaditjen e roles me kikirikeNevojiten:

  • 250 gr arra të grira ,
  • 250 gr sheqer ,
  • 200 gr çokollatë për gatim ,
  • 250 gr biskota ,
  • 200 ml ujë ,
  • 250 gr kikirikë të pjekur të grirë ,
  • 250 gr gjalpë ,
  • 250 gr sheqer pluhur.

Përgatitja:

E ziejmë sheqerin dhe ujin dhe e hedhim në enën më biskotat e thërrmuara. I shtojmë arrat e grira. E thyejmë çokollatën në enë dhe përziejmë, derisa të shkrihet.

Fillojmë me përgatitjen e kremit.

Në enën për përzierje e hedhim gjalpin dhe sheqerin pluhur dhe i rrahim me mikser. I shtojmë kikirikët dhe përziejmë me lugë.

Në tavolinën e punës vëmë një copë flete plastmasi. Sipër fletës së plastmasit e vëmë masën për role dhe e mbulojmë me një fletë tjetër plastmasi. Me petës, nga peta bëjmë formë drejtkëndëshe për role. E largojmë fletën e plastmasit të sipërme dhe sipër e vëmë kremin. Me ndihmën e fletës së plastmasit, e mbështjellim rolenë dhe e lëmë të ftohet.

Rolenë e shtrënguar e shpalosim nga fleta e plastmasit dhe e presim në copë. Copët e rolesë me kikirikë i rendisim shkallë-shkallë në pjatë për ëmbëlsira.

Me këtë ëmbëlsirë rekomandohet vera e thatë e bardhë.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Comments

Don't Miss! random posts ..