Rolatë pranverore

Përbërësit:

Për petë:
-50 g çokollatë për zierje
-120 g gjalpë të butë
-120 g miell
– 7 vezë
-150 g sheqer
-2 lugë kakao

Për mbushje:
-1 qese xhelatinë
– 200 g sheqer
-500 ml ajkë të ëmbël
– qese sheqer vanilje
-250 g qershi

Për dekorim:
-50 renda çokollate

Përgatitja:

Në një enë përzieni gjalpin dhe çokollatën e shkrirë.

Gradualisht shtoni të kuqtë e vezës, të bardhët e vezës i përzieni me sheqer, dhe me miell dhe kakao i bashkoni me masën e të kuqve të vezës.

Masën e shtroni në tepsi, e mbuloni me tepsi dhe e piqni për 10 minuta në 200 gradë.

Petën e pjekur e lini në kuzhinë.

Qershitë i zieni me 100 g sheqer dhe e ftohni.

Ajkën e ëmbël e përzieni me sheqer dhe sheqer vanilje dhe e bashkoni me xhelatinë.

Rolatën e lyeni me mbushjen dhe e mbuloni me çokollatë. Le të jetë e ftohur kur ta shërbeni.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..