Rolat e bardhë

Përbërësit:

– 6 vezë,

-6 lugë gështenja të bluara,

-6 lugë miell,

-1 qese sheqer vanilje, kripë.

Për mbushje:

100 gr gjalpë, 200 gr gështenja të bluara, 100 gr sheqer, 1 qese sheqer vanilje.

Përgatitja:

Ndani të bardhët nga të kuqtë e vezës, të bardhëve të vezës shtoni pak kripë. Të kuqtë e vezës e përzieni me sheqer, shtoni gështenjat, miellin. Për mbushje përzieni gjalpin dhe gështenjat me sheqer. Pasi të piqet e lini të ftohet dhe jepni formën dhe shtoni sheqer pluhur.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Comments

Don't Miss! random posts ..