Roladë mozaik

receta gatimi per pergaditjen e roladit mozaik

receta gatimi per pergaditjen e roladit mozaikPërbërësit për patishpan:

 • 6 vezë,
 • 6 lugë sheqer,
 • 6 lugë miell,
 • 1 qeskë sheqer vanileje.

Filli:

 • 300 gr biskota të bluara (“plazma”),
 • 1 portokall,
 • 250 gr zhele bonbone të grimcuara,
 • 200 gr rrush të thatë të ulur në rum ose ujë,
 • 300 gr arra të grimcuara,
 • 150 gr çokollatë të grimcuar,
 • 200 gr gjalpë të zbutur,
 • 4 vezë të freskëta,
 • 150 gr sheqer pluhur.

Përgatitja:

Gatuhet patishpani, derdhet në tepsi katrore shporeti të shtruar me letër të yndyrshme dhe piqet në furrë me temp.200 gradë C. Përmbyset në pecetë të lagur. Largohet letra dhe mbulohet me të.
Tundet gjalpi me sheqer pluhur. Shtohen të verdhat e vezëve një nga një duke i tundur së bashku në masë të njëllojtë. Shtohen lëngu i portokallit dhe lëvorja e kaluar në rende. Duke e përzier masën gradualisht, hidhen biskotat, arrat, rrushi, çokollata dhe zhele bonbonet. Veçan tunden të bardhat e vezëve në shkumë të dendur dhe përzihen me lugë me masën e përgaditur. Filli vendoset në mes të patishpanit në formë të sallamës. Me kujdes mbështillet duke i bashkuar skajet e patishpanit. Shkrihen 100 gr çokollatë dhe përzihen mire me 4 lugë qumësht, 4 lugë vaj dhe glazura derdhet mbi sipërfaqen e roladës duke lyer edhe anash. Mbi hidhen arra të bluara. Rolada ftohet mirë, pastaj pritet në rrathë. Shërbehet me shampanjë, liker ose kafe.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Embëlsira

Comments

Don't Miss! random posts ..