Rizoto me perime

Përbërësit

* oriz per rizoto 4 filxhan
* gjalpe sipas deshires
* perime te ngrira ( mikse me bizele, miser, karrota,) sipas deshires 500 gr te gjitha
* safron (zafferrano)
* kripe sipas deshires

Udhëzime per pregaditje
Ne nje Tigan te madh hedhim Pak yndyre e gjalpe, ose vetem gjalpe. Shtojme perimet dhe i leme te fergohen pak ne tigan nderkohe qe pergatisim orizin. me pas shtojme dhe orizin per tu ferguar te gjitha bashke ne tigan. shtojme kripen, Zaferanon, dhe 6 Filxhan Uje. e mbulojme tiganin dhe e leme rizoton derisa te kete pire te gjithe ujin.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Gjellëra

Don't Miss! random posts ..