Rizoto me perime

Rizoto me perimePërbërësit:

300 gr oriz
1 kungull i vogël
100 gr bizele
2 karota
1 selino
1 kokërr qepë
1 lugë gjelle gjalpë
2 lugë gjelle vaj ulliri
1 koncentrat perimesh
piper i zi
kripë

Përgatitja:
Shkrijmë gjalpin bashkë me vajin në një tigan. Më pas hedhim qepën të grirë hollë, e kaurdisim për 2 minuta. Presim karotat në kubikë të vegjël dhe i shtojmë në tigan, pasi i kaurdisim dhe 2 minuta të tjera, shtojmë selinonë në kubikë. Në fund shtojmë kungullin e prerë në copa të vogla. Hedhim orizin, më pas shtojmë. E lëmë të ziejë aq minuta sa tregon paketimi.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Vegjetariane

Don't Miss! random posts ..