Recete per Gurabije

gurabijePerberesit:
1 kg miell te bute
750 gr gjalp fshati (jashte figoriferit me temperaturen e dhomes)
250 gr sheqer (pluhur)/1 kg per dekoracionin
3 kokrra veze (te kuqte e vezes )
1 luge gjelle sode ose baking powder
250 gr bajame te pjekura dhe te coptuara
2 vanilje

Pergatitja:
Ne fillim rrahim gjallpin dhe sheqerin per 10 min dersa ajo te behet nje krem i bardhe.

Me pas hedhim valiljen dhe nje nga nje te kuqte e vezes edhe (te bardhen e vezes pasi e kemi rrahur vecante) dhe ne fund shtojme avash avash miellin me pas brumosim mire e mire deri sa ajo te lidhet e tera .

Me fund, formojme format e gurabies simas deshires, i pjekim ne furre me ajer 180 grad. Ju befshin mire!

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..