Ragu bolonjeze me mish

Perberesit:

– 50 gr proshute ne copa te vogla
– 1 qepe mesatare
– 1 kercell selino
– 1 karrote e vogel
– 50 gr gjalp
– 250 gr mish vici i grire
– 60 gr mish derri i grire
– 60 gr salcice e qeruar dhe e coptuar
– 1 karafil
– pak kanelle
– piper i zi dhe krpie
– 250 ml qumesht.

Pergatitja:

Skuqni proshuten qepen, selinon dhe karroten ne nje tigan me gjalp duke elene qepen te marre ngjyre. Shtoni mishin e derrit dhe te vicit dhe salcicet dhe lerini ne zjarre derisa gjithcka te kete marre ngjyre te njejte. Hidhni karafilin, kanellen dhe piperin. Shtoni domatet duke i perzier dhe lereni te zieje ne zjarr te ngadalte per 15 minuta. Hidhni qumeshtin dhe kripen. Ulni zjarrin ne minimum dhe lereni 2 ore duke e perzier vazhdimisht. Kjo salce mund te pergatitet perpara dhe ruhet ne frigorifer./ikub/

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Salca

Comments

Don't Miss! random posts ..